Preskoč na obsah

 

      Participatívne Mlyny 2014 - realizácia projektov:

Po všelijakých peripetiách, do ktorých sa často dostáva to, čo je nové, sa dnes už 3 zo 4 víťazných projekov darí realizovať!

Projekt Tulivak klubovňe je dokončený a teší sa na vašu návštevu pri KC na bloku T.

Projekt Byciklová osveta umiestnil niekoľko prvých cyklistických stojanov a bude inštalovať ďalšie.

Projet Atriacka bouldrovka je v štádiu verejného obstarávania realizačnej firmy.

Projekt Komunitná zárada sa žiaľ v rámci Participatívnych Mlynov 2014 nebude realizovať, pretože sa nepodarilo dohodnúť na vhodnom mieste na jej umietnenie.

 

Projekt "Participatívne Mlyny" je modifikáciou participatívneho rozpočtu, ktorý je mechanizmom participatívnej demokracie. Jeho úlohou je skvalitňovať fungovanie lokálnej samosprávy prostredníctvom aktívnej participácie samotných obyvateľov danej lokality - v tomto prípade ubytovaných študentov vo Vysokoškolskom meste Ľ. Štúra.
Cieľom projektu je prostredníctvom aktívnej participácie študentov skvalitňovať životné podmienky vo Vysokoškolskom meste Ľ. Štúra – Mlyny.
 
VĽMŠ Mlyny je prvé študentské mesto a jedna z prvých samospráv na Slovensku, ktorá sa rozhodla zaviesť do jej fungovania mechanizmus "participatívneho rozpočtu". Vytvárame tak možnosť rôznorodého a širokého zapojenia sa študentov nielen do rozhodovania o tom, kam investovať verejné finančné prostriedky, ale aj možnosť vytvárať nové, či skvalitňovať existujúce služby. Je tu priestor pre každého, kto chce, aby sa mohol zapojiť a povedať si: "dokážem pretvárať svet okolo seba".
 
V pilotnom kole Participatívnych Mlynov uspeli 4 najlepšie projekty v celkovej sume 10 000 Eur.
 
 
Detaily o realizácii projektov nájdete na stránkach jednotlivých projektov.

TULIVAK - Študovňa Klubovňa: TULIVAK - Študovňa Klubovňa:

Autor/ka: Marta Halušková

Náš projekt je zameraný na vznik intímneho miesta pre max. 20 osôb.

Priestor bude možné využiť na stretnutia kamarátov pri čaji a tichom rozhovore, ako aj rezervovať študentmi pre vlastne aktivity. 
Priestor sa bude nachádzať v zadnej časti Kultúrneho centra na bloku T, prerobí sa miestnos slúžiaca ako sklad. Chceme vytvoriť útulné prostredie študovne a čitárne, široko využiteľné aj na oddych, rozvoj tvorivosti, umenia a alternatívnych myšlienok.
 
Financie chceme investovať do nasledujúceho inventára:
- Projektor [cca500€] - na prednášky, prezentácie, premietania filmov, s dramaturgiou vytváranou samotnými študentmi...
- Tulivaky sofa 3-5ks [cca 500€] - na čítanie kníh, oddych
- koberec zelený, huňatý 22m2 [cca 300€] - na zútulnenie prostredia.
 
kontakt: marta.haluska@gmail.com
 
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA - na stiahnutie
 
Stránka projektu, priebeh realizácie, diskusia: http://kc.mlynska.sk/liferay/projekt-tulivak-studovna-klubovna
 

Komunitna zahrada: Komunitna zahrada:

Autor/ka: Vladimír Lobotka, Lukáš Pifka

Cieľom iniciatívy je vytvoriť komunitnú záhradu využívajúcu prvky permakultúry a biodynamického hospodárenia, ktorá by následne študentom ponúkla priestor na ich sebarealizáciu, stretávanie, výmenu skúseností a budovanie medziľudských vzťahov, vďaka čomu by pre nich internátny život získal celkom nový, hlbší význam.  

Na časti vybraného územia bude vysadený jedlý les tvorený starými, voči chorobám a klimatickým zmenám odolnými odrodami ovocných stromov (jablone, hrušky, moruše, marhule, čerešne, atď.). Na zvyšnej ploche budú vybudované intenzívne rastlinné systémy (vyvýšené záhony, nemecké kopy, kľúčové dierky), na ktorých sa budú pestovať strukoviny a listová, plodová, hlúbová, cibuľová a koreňová zelenina. V častiach aktívne nevyužívaných na hospodárenie budú vysadené liečivé byliny a lúčne kvetiny, ktoré zvýšia lokálnu biodiverzitu i estetický pôvab miesta. Unikátny charakter celej sústavy bude dopĺňať umelé jazierko slúžiace ako rezervoár vody a slameno-hlinený domček s vysunutou strechou slúžiacou ako altánok. 
 
kontakt: vladobotka@gmail.com
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA - na stiahnutie
 
Stránka projektu, priebeh realizácie, diskusiahttp://kc.mlynska.sk/liferay/projekt-komunitna-zahrada2

Atriacka Bouldrovka - Malá umelá lezecka stena na atriakoch: Atriacka Bouldrovka - Malá umelá lezecka stena na atriakoch:

Autor/ka: Vlado Žilka

Projekt "Atriacka Bouldrovka" je urceny pre tych, ktori maju radi lezecke aktivity a chcu sa treningom zlepsovat v lezeni. Postavenim tejto stienky dosiahneme vacsie portfolio sportovych aktivit pre studentov a ubytovanych , taktiez sa znizi cas straveny cestovanim na ine miesta takychto stienok a pripadne sa znizi pocet ubytovanych studentov, ktori sedia za pocitacom a pojdu si namiesto toho zaliezt. 

Jedna sa o malu lezecku stienku na atriakoch pri ktorej niesu potrebne ziadne lana alebo istiace pomocky.

Projekt je urceny pre vsetky skupiny ludi. Najma vsak ubytovanych studentov VM Mlyny, ktori maju radi lezecke aktivity a chcu sa treningom zlepsovat v lezeni.  

 

Realizacia takehoto projektu nieje narocna a vyzaduje si minimum financnej pomoci.

kontakt: vlado.zilka@gmail.com

PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA - na stiahnutie

Stránka projektu, priebeh realizácie, diskusia: http://kc.mlynska.sk/liferay/projekt-atriacka-bouldrovka


Bicyklova osveta: Bicyklova osveta:

Autor/ka: Alžbeta Kuchtová, Martin Baláž
Projekt je zameraný na riešenie niektorých problémov, ktoré v súčasnosti cyklisti v Mlynskej doline majú. Cieľom projektu je dosiahnuť taký stav v Mlynskej doline, aby sa dal bicykel používať bezpečnejšie a komfortnejšie ako dopravný prostriedok.
 
V projekte sa zameriame sa na vyriešenie problémov s krátkodobým odkladaním bicyklov, a to tak, že umiestnime stojany pred vchody do ubytovacích a stravovacích zariadení. Ďalej umiestnime rampy na schody Manželské internáty a Štúrak. Mimo scváleného ropočtu má projekt ambíciu spustiť diskusiu o cyklistike na Mlynoch. Chceme sa usilovať o zlepšenie priechodnosti cez turnikety s bicyklom a hlavne o vybudovanie veľkej miestnosti na dlhodobé odkladanie bicyklov (s kapacitou 500 bicyklov a viac). Ďalej bude
treba vyriešiť prechádzanie bicyklom pre problematické miesta v Mlynskej doline. Vhodné by bolo vytvorenie cyklistických chodníkov v celom areáli Mlynov.
 

kontakt: alzbet.kuchtova@gmail.com, Martin Baláž <embeembe@gmail.com

PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA - na stiahnutie + ->mapa

Stránka projektu, priebeh realizácie, diskusia: http://kc.mlynska.sk/liferay/projekt-bicyklova-osveta


                         

kulturne.centrum@gmail.com